środa, 15 marca 2017

Za nami pierwszy z cyklu 4 leśnych wykładów dla seniorów

W poniedziałek 13. marca w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana Pawła II w Krakowie wspólnie z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych oficjalnie rozpoczął cykl leśnych wykładów edukacyjnych dla seniorów – słuchaczy UTW. 

Wykład inauguracyjny pt. „Torfowiska Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Początek końca czy świetlana przyszłość?” wygłosił leśniczy Krzysztof Przybyła z Nadleśnictwa Nowy Targ – gość specjalny spotkania. Prowadzący opowiadał o torfowisku wysokim - największym i zarazem najstarszym pomniku żywej przyrody na terenie Nadleśnictwa, historii jego powstania, a także o problemach aktywnej ochrony przyrody. Spora część wykładu poświęcona była znanej już większości seniorów ścieżce edukacyjnej „Bór na Czerwonem”. Latem ubiegłego roku kilkudziesięciu słuchaczy UTW z własnej inicjatywy zorganizowało wyjazd do Nadleśnictwa Nowy Targ. Seniorzy nieprzypadkowo wybrali to miejsce. Ścieżka „Bór na Czerwonym”, którą- jak się okazuje - rocznie odwiedza około 80 tysięcy osób to przykład modelowego rozwiązania infrastrukturalnego i organizacyjnego skierowanego na wspieranie turystyki leśnej i rekreacji osób starszych i niepełnosprawnych. 13. marca studenci UTW mieli okazję osobiście spotkać się z gospodarzem tego terenu, który, opowiadając o jego walorach przyrodniczych, zaprosił seniorów na spacer po torfowiskach Boru. Podczas wykładu były też odwołania do filozofii góralskiej księdza Tischnera,którą prowadzący uczynił  punktem wyjścia swojej prelekcji.

Wykładu wysłuchało kilkudziesięciu seniorów. Po wystąpieniu mieli oni okazję krótkiej rozmowy z leśniczym, który chętnie podpisywał indeksy studentów. Ci z kolei, jak zapewniają, z niecierpliwością oczekują już kolejnego wykładu leśniczego Krzysztofa Przybyły, zaplanowanego na maj.