wtorek, 16 maja 2017

O zapomnianym patronie leśników

Kontynuujemy wykłady o tematyce leśnej, kierowane do seniorów z UTW i nie tylko. Bohaterem kolejnego, trzeciego już wykładu zatytułowanego „Zapomniany patron leśników" był Święty Jan Gwalbert.Wykład tym razem miał dwóch prowadzących. Dr  Zbigniew Powązka wystąpił w duecie z przedstawicielką  naszej fundacji  i  koordynatorem  „Lasów dla życia” Joanną Tlałką.  Nieprzypadkowo głównym bohaterem wystąpienia w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto w Wieliczce był Św. Gwalbert. Wykład wpisuje się bowiem  w prowadzoną przez nas w ramach „Lasów dla życia” akcję pod hasłem „Poszukujemy śladów św. Jana Gwalberta- zapomnianego patrona leśników. Przypomnijmy: w ramach akcji gromadzimy informacje o miejscach kultu Świętego, takich jak kapliczki, ołtarze, rzeźby czy inne przedstawienia. Chcemy wspólnie z leśnikami i miłośnikami lasu wyznaczać miejsca kultu św. Gwalberta na mapie polskich lasów. 
Dwugodzinny wykład składał się z dwóch części: pierwsza- historyczna- dotyczyła bezpośrednio postaci Świętego, historii Jego życia, miejsc, z którymi był związany (San Miniata al Monte, Vallombrosa i in.). Znalazł się tam również szczegółowy opis drogi do świętości Jana Gwalberta. W drugiej  części wykładu przedstawiono bogatą historię parafii w Stanach koło Stalowej Woli, której do dziś patronuje Święty Jan Gwalbert. Ponadto, zaprezentowano sztandary z wizerunkiem  Świętego i poświęcone mu kapliczki. Przywołano bodaj najbardziej charakterystyczne i znane kapliczki m.in. w Gołuchowie i Kozienicach. Obecny był też wątek przyrodniczy związany z miejscami, w których odnajdujemy kapliczki, czy rzeźby ( m.in. Puszcza Sandomierska i Kozienicka). W wykładzie mowa była również o innych, mniej "oficjalnych" formach kultu Świętego Gwalberta, nazwanych przez prowadzących „kultem ludycznym”.  
Motywem przewodnim II części wykładu  były jednak „Lasy dla życia”. Jak zatytułowano jeden ze slajdów prezentacji: "to tu wszystko się zaczęło…" .