środa, 1 października 2014

"Lasy dla życia": niepełnosprawni na zamku w Niepołomicach


Wtorek 30. września niepełnosprawni podopieczni domów pomocy społecznej z Krakowa wraz z opiekunami i wolontariuszami spędzili w Niepołomicach.

Plan wyjazdu był bardzo bogaty. Przewidywał m.in. zwiedzanie Zamku w Niepołomicach- przed wiekami wypoczynkową rezydencję królewską zwaną  "drugim Wawelem". Uczestnicy wycieczki spacerowali po dziedzińcu Zamku, zwiedzali eksponaty myśliwskie i łowieckie, odpoczywali w ogrodach zamkowych. Te prezentowały się urokliwie  w pięknym, choć jesiennym już słońcu. W tej niecodziennej scenerii niepełnosprawni z zadowoleniem wykonywali zestaw ćwiczeń pod opieką towarzyszącej im w czasie wycieczki pani rehabilitantki.


     


Częścią wycieczki był również odpoczynek w parku w niepołomickim rynku, wokół  rozłorzystego, posadzonego blisko sto lat temu zabytkowego dębu wolności.
Niepełnosprawni zakończyli swój pobyt w Niepołomicach piknikiem na polanie, w otoczeniu urokliwej Puszczy. Uczestników wycieczki w roli gospodarza niepołomickich lasów przywitał p. Wojciech Wimmer z Nadleśnictwa Niepołomice. Na trawie pobliskiej polany był czas na rozmowy przy kawie, herbacie i domowym cieście. Uczestnicy wycieczki, pośród otaczających ich zewsząd drzew szukali chwili wytchnienia.Wyjazdy rehabilitacyjno- rekreacyjne są  elementem projektu "Lasy dla życia" - rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych, finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020.