czwartek, 9 czerwca 2016

Seniorzy w Borze na Czerwonem

Seniorzy- słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jana Pawła II w Krakowie, wśród których byli uczestnicy oraz wolontariusze obu edycji naszych "Lasów dla życia" zorganizowali wyjazd rekreacyjny do Nadleśnictwa Nowy Targ, gdzie m.in. spacerowali ścieżką przyrodniczą  w Borze na Czerwonem. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Pana dr. Zbigniewa Powązki z UTW, który przewodniczył wyprawie seniorów.

Na zakończenie kolejnego roku pracy grupa 50 studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku im.  Jana Pawła II, działającego przy Sanktuarium „Nie lękajcie się” w  Krakowie,  gościła w dniu 07.06 na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ.  Wśród seniorów byli między innymi  uczestnicy i wolontariusze obu edycji  projektu „Lasy dla życia-rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych” , realizowanego pod patronatem honorowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Naszymi przewodnikami po Nadleśnictwie Nowy Targ  byli leśniczy Leśnictwa Bór Krzysztof Przybyła oraz podleśniczy Bogusław Frydrych. Bór na Czerwonem powitał nas w pełnej krasie. Na miejscu odbyliśmy spacer przyrodniczy  po ścieżce edukacyjnej, która  dzięki wybudowanym  na niej drewnianym  pomostom, okazała się być miejscem bardzo przyjaznym  nam- seniorom.  Leśniczy  zapoznał nas z historią rezerwatu, jego powstaniem i walorami przyrodniczymi.  Miło wędrowało się po ścieżkach rezerwatu, rozmawiało ze znajomymi, podziwiało unikatową przyrodę.  Z platformy widokowej podziwialiśmy  panoramę Tatr i Gorców. Ciekawe informacje przewodników i piękno otaczającej nas przyrody dopełniała wspaniała słoneczna pogoda.  Pełni wrażeń udaliśmy się następnie do wiaty edukacyjnej położonej na obrzeżach Nowego Targu, gdzie przy ognisku spędziliśmy miłe chwile wypełnione rozmową z leśnikami, którzy przekazali nam ciekawe  informacje nie tylko te przyrodnicze, ale również  związane z historią miejsca.

Jest taki wiersz Jerzego Harasymowicza, który zaczyna się słowami:
W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach.
Zawsze kiedy tam wracam,
Biorą mnie klony za wnuka.
Po chwilach spędzonych na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ  możemy dodać, że nie tylko w górach, ale i w lasach, jest to, co kochamy  – piękny  śpiew ptaków, zieleń  drzew i krzewów, blaski słonecznych promieni, wspomnienia….

Bardzo dziękujemy Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa  Nowy Targ  Romanowi Latoniowi za umożliwienie nam pobytu na tym terenie, a leśniczemu Krzysztofowi Przybyle i  podleśniczemu Bogusławowi Frydrychowi  za stworzenie wspaniałej atmosfery. Pobyt ten był dla nas wspaniałym rozpoczęciem naszych uczelnianych wakacji.


dr Zbigniew Powązka
Uniwersytet Trzeciego Wieku  im. Jana Pawła II
w Krakowie