wtorek, 19 kwietnia 2016

Sygnały myśliwskie rozbrzmiały na Zamku Królewskim w Niepołomicach

 Najlepsi sygnaliści oraz sympatycy muzyki myśliwskiej z całej Polski wzięli udział w prestiżowym VIII Małopolskim Konkursie Sygnalistyki Myśliwskiej "O Róg Zbramira" na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Już po raz ósmy na dziedzińcu niepołomickiego zamku rozbrzmiały dźwięki rogów myśliwskich. Zainicjowany w 2009 roku przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie konkurs „O Róg Zbramira” ma na celu kultywowanie tradycji gry na rogach myśliwskich i popularyzowanie sztuki sygnalistyki i muzyki myśliwskiej. Miejsce konkursu nie jest przypadkowe. Małopolska to region od lat związany z łowiectwem. Puszcza Niepołomicka przez wieki, od czasów panowania Kazimierza Wielkiego poprzez rządy dynastii Jagiellonów, była ulubionym miejscem królewskich łowów, a niepołomicki zamek pełnił rolę myśliwskiej rezydencji. W tym roku do rywalizacji stanęło 150 wykonawców sygnałów z całej Polski, a także zespół z Czech. Zwycięzcą tegorocznego konkursu i zdobywcą głównego trofeum- Rogu Zbramira - pięknej rzeźby wykonanej przez artystę-leśnika Zbigniewa Szarka z Nadleśnictwa Nawojowa został Zespół Sygnalistyki Myśliwskiej z Technikum Leśnego w Brynku. Zwycięzca poprzedniego konkursu - reprezentujący Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie  ZSM Hagard potwierdził swoją wysoką klasę, wygrywając rywalizację w klasie MB zespołów. Laureatom i wszystkim uczestnikom VIII Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej "O Róg Zbramira" gratulujemy mistrzowskich wykonań sygnałów myśliwskich!
Dodatkową atrakcją tegorocznego konkursu był znakomity występ Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego. Uczestnicy i goście konkursu, chroniąc się przed deszczem i burzą, która popołudniową porą przeszła nad Niepołomicami, zasiedli na zamkowych krużgankach i z zainteresowaniem wysłuchali występu orkiestry.
Małopolski konkurs z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie, o czym świadczy coraz większa liczba sygnalistów uczestniczących w rywalizacji, którzy przybywają do Niepołomic z różnych stron Polski, a nawet z Czech. Powiększa się również grono sympatyków leśnej sztuki muzycznej, odwiedzających niepołomicki zamek po to, by wysłuchać jej na żywo.
Konkurs odbywał się pod patronatem Dyrektora  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego zrealizowanego przez naszą fundację w 2013 roku podczas V Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej "O Róg Zbramira"  kliknij tutaj