wtorek, 3 listopada 2015

Śladami Świętego Jana Gwalberta

 Kontynuujemy rozpoczęte podczas ubiegłorocznej edycji  „Lasów dla życia”  poszukiwania informacji nt. Św. Jana Gwalberta – zapomnianego patrona leśników.


Okazuje się, że polskie lasy skrywają wiele mało znanych miejsc kultu tego Świętego. Uczestnicy "Lasów dla życia" po raz pierwszy usłyszeli o właściwym patronie leśników na szlaku Doliny Grzybowskiej podczas ubiegłorocznej edycji projektu. Postać Świętego przypomniała mieszkanka Domu Pomocy Społecznej z  ul. Łanowej 41. 
To z kolei zainspirowało nas do dalszego poszukiwania śladów Św. Jana Gwalberta w polskich lasach i gromadzenia szczegółowych informacji na Jego temat. Chcemy przywrócić pamięci współczesnych postać  patrona leśników!
Zachęcamy wszystkich uczestników „Lasów dla życia” i nie tylko do włączenia się w nasze działania popularyzujące postać patrona ludzi lasu. Wędrując leśnymi ścieżkami zwracajmy uwagę na to czy na szlaku naszej wędrówki, w borach i lasach znajdują się miejsca Jego kultu, być może przed laty postawiono tam kapliczkę, figurkę, obraz, ołtarz a może jeszcze inne przedstawienie Świętego? Zapraszamy do zgłaszania tak odkrytych miejsc, byśmy wspólnie wskazywali miejsca kultu Św. Jana Gwalberta na mapie polskich lasów. 
Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych przygotowywuje się do wydania opracowania na temat Świętego Jana Gwalberta. Wszystkich zainteresowanych tematyką prosimy o kontakt mailowy z fundacją -  joatlalka@gmail.com 

Na naszym profilu na Facebooku zamieszczamy informacje na temat naszej akcji poszukiwania śladów Świętego Jana Gwalberta https://www.facebook.com/fundacjafril .