niedziela, 12 października 2014

Niepełnosprawni w Dolie Mnikowskiej z "Lasami dla życia"

40 niepełnosprawnych podopiecznych DPSów z ul. Nowaczyńskiego 1 i ul. Łanowej 41 w Krakowie wyruszyło w trasę Doliną Mnikowską. Wcieczka do tego pięknego rezerwatu była ostatnim już wyjazdem niepełnosprawnych w ramach projektu "Lasy dla życia" - rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych.


Niepełnosprawni z Krakowa udali się prosto do Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej. Przed murami Sanktuarium na uczestników wycieczki czekał zakonnik z Klasztoru Karmelitów Bosych, który przybliżył historię Klasztoru, Sanktuarium i  tamtejszego cudownego obrazu Matki Bożej i zaprowadził niepełnosprawnych aż pod sam ołtarz.Po wizycie w czerneńskim Sanktuarium uczestnicy wycieczki udali się na szlak turystyczny Doliny Mnikowskiej, którym dotarli pod kolejny obiekt sakralny- Ołtarz Matki Boskiej Skalskiej.
Na szlaku Doliny spacerowiczom towarzyszyła pani doktor z Wydziału Leśnego UR w Krakowie. Pani doktor była świetnym przewodnikiem  na ścieżce pośród pięknych, jesiennych już lasów porastających ściany wąwozu Doliny Mnikowskiej. Jej prelekcji z dużym zainteresowaniem  wysłuchali wszyscy uczestnicy spaceru. Niepełnosprawni, ich opiekunowie oraz wolontariusze otrzymali specjalnie przygotowane przez panią doktor "leśne medale" i inne leśne rekwizyty, jak na przykład gałązkę daglezji, która-ku zdziwieniu uczestników wycieczki- ma unikatowy, specyficzny zapach cytrusów.

Częścią spaceru była również plenerowa pogadanka pani terapeutki DPS, która opowiadała m.in. o zaletach organizacji wolnego czasu w plenerze i wykonywania prostych form aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.


Niepełnosprawni dzięki pani doktor z WL poznali frotaż - ciekawą technikę rysunkową, możliwą do wykorzystania np. podczas spaceru po lesie (odbijanie przedmiotów o wyraźnej strukturze, np. liści na kartce papieru). Proste ćwiczenie, które wykonała w trakcie wędrówki pani doktor stało się inspiracją do powstawania nowych, ciekawych prac podczas prowadzonych w DPSach warsztatów terapii zajęciowej.


                                                              
                                           
                                                       
       

Wyjazdy rehabilitacyjno- rekreacyjne są  elementem projektu "Lasy dla życia" - rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych, finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020.