poniedziałek, 1 września 2014

"Lasy dla życia" - niepełnosprawni w Ojcowskim Parku Narodowym

W piątek 29.08 niepełnosprawni podopieczni krakowskich Domów Pomocy Społecznej odwiedzili Ojcowski Park Narodowy, gdzie spacerowali w otoczeniu unikatowej przyrody Parku.

Plan wycieczki przewidywał spacer rekreacyjny szlakiem Parku, w bezpośrednim kontakcie z tamtejszą przyrodą. Piękna pogoda i otoczenie pozwoliły na wykonywanie zestawu ćwiczeń fizycznych  pod opieką pani rehabilitantki. Ćwiczenia na świeżym powietrzu odbywały się na przyległej do ścieżki przyrodniczej polanie, wśród drzew. Niepełnosprawni  ćwiczenia wykonywali  przy pomocy opiekunów i wolontariuszy.
Spacer zakończyła biesiada, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy wycieczki. Przy jednym stole zasiedli wycieczkowicze - osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami i wolontariuszami. Zabawa odbywała się w pięknej scenerii ojcowskiego parku.
Wyjazdy turystyczne osób niepełnosprawnych połączone z odpoczynkiem w środowisku przyrodniczym, ze zwiedzaniem "nowego", wzbogacają umysłowo i duchowo, odrywają od trosk, monotonii, samotności i izolacji społecznej. W przypadku podopiecznych DPSów - osób niepełnosprawnych, na co dzień żyjących w zamkniętym środowisku zamieszkania, takie wyjazdy mają nieoceniony wpływ na ich samopoczucie i zdrowie fizyczne.


Wyjazdy rehabilitacyjno-rekreacyjne są elementem projektu "Lasy dla życia" - rekreacja
i rehabilitacja osób niepełnosprawnych,finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020.