czwartek, 18 września 2014

ASOS: Seniorzy w Puszczy Niepołomickiej

Grupa 50 seniorów z Krakowa, także tych niepełnosprawnych udała się do Niepołomic. Trasa wycieczki tym razem wiodła szlakiem jednej ze ścieżek edukacyjnych Puszczy. Przewodnikiem seniorów w czasie leśnej wędrówki był leśnik z Nadleśnictwa Niepołomice, który w czasie starannie zaplanowanych postojów przy tablicach edukacyjnych opowiadał nie tylko o świecie roślin i zwierząt występujących na terenie Puszczy, ale również o historii niepołomickich lasów.


Jak się okazuje lasy te skrywają wiele miejsc pamięci ofiar II wojny światowej.Do jednego z nich- pomnika ofiar niemieckiego terroru dotarli uczestnicy wycieczki. Trzyosobowa delegacja złożona z podopiecznego DPS, słuchacza UTW oraz wolontariusza złożyła pod pomnikiem wiązankę kwiatów i zapaliła znicze. Pod pomnikiem seniorzy odśpiewali również wybrane i wydrukowane podczas wcześniejszych zajęć komputerowych pieśni patriotyczne.


 

W trakcie spaceru zaplanowano wiele miejsc postoju, w czasie których seniorzy wykonywali zestaw ćwiczeń przygotowanych przez rehabilitantkę. To był również czas wspólnego posiłku,czy opowiadania podań i legend związanych z Niepołomicami. W trakcie wycieczki,podobnie jak podczas każdego z dotychczasowych wyjazdów rehabilitacyjnych, seniorom towarzyszyli młodzi wolontariusze.Wycieczki seniorów są elementem projektu "Przez pokolenia-przez świat. małe i duże wycieczki krakowskich seniorów" finansowanego ze środków Rządowego Programu Aktywność Społeczna Osób Starszych na lata 2014-2020.