niedziela, 24 sierpnia 2014

Zajęcia komputerowe dla uczestników projektu "Przez pokolenia-przez świat. Małe i duże wycieczki krakowskich seniorów"


21 sierpnia w sali komputerowej Centrum Dydaktyczno-Kongresowego  UJ odbyły się zajęcia komputerowe dla uczestników projektu ASOS. Wzięli w nich udział krakowscy seniorzy, w tym podopieczni Domów Pomocy Społecznej, a także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.To już drugie z czterech zaplanowanych zajęć komputerowych dla seniorów uczestniczących w projekcie "Przez pokolenia-przez świat. Małe i duże wycieczki krakowskich seniorów". Zajęcia poprzedziły kolejny wyjazd rekreacyjno-rehabilitacyjny,  tym razem do Ojcowa. 
W trakcie spotkania seniorzy, korzystając z pomocy młodych wolontariuszy, wyszukiwali w internecie rozmaite informacje na temat Ojcowskiego Parku Narodowego, w tym opisy i zdjęcia występującej tam flory i fauny. Ciekawą częścią zajęć było zdobywanie jak największej liczby informacji dotyczących gatunków drzew rosnących na terenie Parku, odnajdowanie w internecie ich fotografii, opisów, a nawet poznawanie ich właściwości leczniczych i zastosowania w medycynie naturalnej.

Wstępem do zajęć było zapoznanie seniorów ze stroną internetową projektu www.lasydlazdrowia.info.

Uczestniczący w zajęciach seniorzy na co dzień nie zawsze posługują się internetem. Zajęcia komputerowe tymczasem umożliwiły im wnikliwie zapoznanie się ze stroną projektu, w którym uczestniczą. Wszystko to przy wydatnej pomocy tych spośród seniorów, którzy posiadają już umiejętność posługiwania się komputerem, czy wolontariuszy obecnych przy każdym stanowisku pracy seniora. Strona bardzo zainteresowała uczestników zajęć, co więcej seniorzy zostali zachęceni do zgłaszania wszelkich uwag, czy sugestii dotyczących jej wyglądu. Strona jest bowiem na bieżąco uzupełniana o kolejne teksty, materiały filmowe, czy zdjęcia, także te zrobione przez uczestników wycieczek.

Na spotkanie przybyła również Prezes Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych - Pani Zdzisława Kot-Malinowska, która cały czas towarzyszyła seniorom w czasie zajęć komputerowych. Ci bardzo chętnie korzystali z jej życzliwych porad, sugestii, pomocy w obsłudze komputera, czy z rozmowy z Panią Prezes na temat projektu, w którym uczestniczą.


To już drugie zajęcia komputerowe dla uczestników projektu ASOS. Być może dlatego seniorzy swobodniej niż za pierwszym razem posługiwali się komputerem i coraz śmielej zasiadali przy swoim stanowisku pracy.


Po raz kolejny przekonaliśmy się, że uczestnictwo w projekcie młodych wolontariuszy nie jest przypadkowe. Dzięki ich pomocy i temu, że przez całe zajęcia cierpliwie towarzyszyli  każdemu z seniorów, ucząc ich niełatwej dla osób w podeszłym wieku sztuki biegłego posługiwania się komputerem, zajęcia mogły przebiegać sprawnie, ale też, a może przede wszystkim, w wyjątkowo przyjemnej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym wolontariuszom!