wtorek, 23 lipca 2013

Ekipa FRIL na obchodach 70. rocznicy pacyfikacji Radwanowic

W dniach 20-21 lipca, w Rudawie i Radwanowicach odbywały się uroczystości związane z okrągłą rocznicą zbrodni, jakiej niemieccy żołnierze dokonali na mieszkańcach wsi. Na obchodach obecni byli działacze naszej fundacji realizując zdjęcia do filmu "Radwanowice 1943".

W sobotnie popołudnie w kościele parafialnym w Rudawie odprawiona została msza święta, w której uczestniczyli członkowie ofiar pomordowanych. Następnie przeszli na pobliski cmentarz, gdzie spoczywają szczątki ofiar. śród uczestników uroczystości byli bohaterowie naszego filmu, Władysław Gędłek - komendant powiatowy Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierz Armii Krajowej oraz Jerzy Walczowski, syn zamordowanego sołtysa Radwanowic.

W niedzielę miały miejsce główne uroczystości pod pomnikiem pomordowanych, w miejscu gdzie Niemcy rozstrzelali 30 mieszkańców wsi. Wcześniej podczas mszy świętej w tutejszym kościele św. Brata Alberta kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Mówił o potrzebie pamięci i troski o prawdę historyczną.

Nasza ekipa w składzie Gabrysia, Marian, Zdzisława i Maciek dokumentowała przebieg uroczystości, zarówno w sobotę jak i niedzielę. Nagrania będą wykorzystane w realizowanej produkcji filmowej, której premiera będzie miała miejsce jesienią na antenie TVP Kraków. Patronat nad filmem objął Starosta Powiatu Krakowskiego, pan Józef Krzyworzeka.

Zapaszmy do galerii zdjęć z uroczystości i realizacji naszego filmu! (kliknij na zdjęcie poniżej).

Galeria zdjęć
Informacja o uroczystościach oraz naszym udziale została opublikowana m.in. na portalu informacyjnym wiadomosci24.pl pod linkiem.