środa, 12 czerwca 2013

O Narodowym Dniu Pamięci w MDK Dom Harcerza w Krakowie

We środę, 12 czerwca, we współpracy z MDK Dom Harcerza  w Krakowie zorganizowaliśmy dwie projekcje filmu dokumentalnego "Koledzy. Portrety z pamięci" oraz spotkanie z byłą więźniarką KL Auschwitz-Birkenau, panią Lidią Maksymowicz. W spotkaniu wzięło udział blisko 100 uczniów krakowskich szkół.
Pani Lidia Maksymowicz trafiła do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz jako trzyletnia dziewczynka. Udało się jej przetrwać. Po wyzwoleniu obozu przygarnęła ją polska rodzina z Oświęcimia. Później odnalazła swoją rodzinę. Jest osobą chętnie spotykającą się z młodzieżą i grupami zagranicznymi. Jak sama mówi, czasami jest zaskoczona, że o spotkania z nią tak chętnie zabiegają grupy młodzieży zagranicznej, natomiast zaproszenia od młodzieży polskiej zdarzają się stosunkowo rzadko. Tym większą radość sprawiło jej nasze spotkanie. 
Więcej o bohaterce naszego spotkania można przeczytać tutaj i tutaj.

Projekcje filmu "Koledzy. Portrety z pamięci" poprzedziło słowo wprowadzające Zdzisławy Kot-Malinowskiej, prezes Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.
Szczególne podziękowania za zorganizowanie spotkania, zaproszenie młodzieży szkolnej i udostępnienie lokalu kierujemy do dyrektora MDK Dom Harcerza, pana Mieczysława Czytajło.


Celem spotkania oraz projekcji filmu o I Transporcie Polskich Więźniów Politycznych do KL Auschwitz była promocja Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2006 roku. Dzień pamięci obchodzony jest 14 czerwca, w rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz.