czwartek, 13 czerwca 2013

Narodowy Dzień Pamięci w Tarnowie

Jak co roku, 13 czerwca w Tarnowie odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę I Transportu Polskich Więźniów Politycznych do KL Auschwitz. Przy tej okazji miały miejsce również projekcje filmu „Koledzy. Portrety z pamięci”. W kinie Marzenie, nasz dokument obejrzało około 400 uczniów i nauczycieli tarnowskich szkół.

O godzinie 10 miała miejsce pierwsza projekcja oraz spotkanie z twórcami filmu – reżyserką Gabrielą Mruszczak oraz producentem Bogusławem Sobczakiem.
- Od wielu lat uczestniczę w uroczystościach rocznicy I Transportu. Miałam możliwość poznać wielu byłych więźniów niemieckich obozów, a z niektórymi również się zaprzyjaźnić. To jeden z powodów powstania tego filmu – powiedziała Gabriela Mruszczak.
Oprócz kulisów powstawania dokumentu, istotny temat dyskusji z twórcami stanowiło przybliżenie problemu pojawiających się na świecie sformułowań mówiących o „polskich obozach koncentracyjnych”.
Zdaniem producenta filmu Bogusława Sobczaka kłamstwo oświęcimskie obrażające Polaków i fałszujące historię, sugerujące jakoby Polacy byli współtwórcami obozów, ma nie tylko swój wymiar historyczny, ale również konkretny wymiar polityczny, który skutkuje obecnie i skutkować może w przyszłości.
- Jak pokazuje doświadczenie, nasze państwo nie jest dosyć skuteczne w obronie swojego dobrego imienia i w prowadzeniu swojej polityki historycznej, dlatego konieczne są działania społeczne i obywatelskie. Takie działania jak nasz film czy też formułowanie pozwów wobec instytucji i osób szkalujących naród Polski są tego elementami - powiedział Sobczak.

W tym roku, w obchodach uczestniczył już tylko jeden bezpośredni świadek wydarzeń z 1940 roku, pan Kazimierz Zając, jeden z bohaterów filmu „Koledzy. Portrety z pamięci”.

Następnie, w samo południe, na Placu więźniów KL Auschwitz odbyły się oficjalne uroczystości miejskie, w której wzięli udział członkowie FRIL. Tradycyjnie już, Gabriela Mruszczak dokumentowała ich przebieg. Więcej zdjęć oraz notka z uroczystości pod linkiem.
W tym roku, w obchodach uczestniczył już tylko jeden bezpośredni świadek wydarzeń z 1940 roku, był to pan Kazimierz Zając, jeden z bohaterów filmu „Koledzy. Portrety z pamięci”.

Po południu, w ramach Tarnowskiej Wszechnicy Narodowej i Obywatelskiej odbyła się druga projekcja filmu „Koledzy. Portrety z pamięci” oraz spotkanie z jego twórcami.

Organizatorem spotkań i projekcji filmu w Tarnowie był pan Piotr Dziża z portalu intarnet.pl, działający w ramach Obywatelskiego  Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.
Za zaproszenie i organizację spotkań serdecznie dziękujemy!