Fundacja Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych jest współinicjatorem zajęć z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego wieku im. Jana Pawła II w Krakowie. Inicjatywa powstała w 2017 roku. Do tej pory odbyło się siedem wykładów, których tematyką pozostaje las - ten widziany oczami leśnika i nie tylko. Podczas każdego wykładu studenci UTW poznają nowe oblicze lasu, w ostatnim czasie związane m.in. z jego kulturotwórczą rolą i dziedzictwem. Z tym drugim zagadnieniem wiąże się wygłoszony 8 kwietnia w Wieliczce wykład dr. Zbigniewa Powązki oraz Joanny Tlałka - osób od lat zaangażowanych w promocję małopolskich lasów, pt. "Duchowe dziedzictwo lasu". Wykład miał szczególna rangę, gdyż patronat medialny nad nim sprawował tygodnik katolicki "Niedziela". Na łamach tego czasopisma (nr 14/2019), na stronach małopolskich, znalazła się jego zapowiedź, a w najbliższym czasie w "Niedzieli" będzie można przeczytać obszerną relację z wystąpienia na UTW.
Już sam tytuł wykładu wskazywał, że jego tematyka będzie wyjątkowa i - jak zapowiadali jego prowadzący - powinna skłaniać do refleksji. W wykładzie poruszone zostały ważne zagadnienia związane z historią naszego kraju i etosem polskiego leśnika, którego rola w walce o wolność naszej Ojczyzny była niemała. Prowadzący wskazywali na konkretne przykłady bohaterskich czynów leśników i już na wstępie wykładu zaznaczyli, że nie sposób pominąć te fakty, mówiąc o historycznym i duchowym dziedzictwie lasu. Podczas wystąpienia zaprezentowano najważniejsze miejsca pamięci narodowej, które skrywają polskie, w tym najbliższe nam małopolskie lasy - m.in. zbiorową mogiłę „Na Kozich Górkach” w Puszczy Niepołomickiej. O tym, że skupieniu i modlitwie sprzyja bliski kontakt z naturą, słuchacze przekonali się poznając obiekty sakralne w malowniczej scenerii lasu: m.in. Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej i Sanktuarium w Paczółtowicach, ołtarz z wizerunkiem Matki Boskiej namalowanej na skale w Dolinie Mnikowskiej oraz Bazylikę kolegiacką Grobu Bożego w Miechowie. W drugiej części wykładu przyjrzano się przedstawieniom wybranych patronów przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem Św. Jana Gwalberta i miejsc Jego kultu, które w ostatnim czasie pojawiły się na mapie Polski. W minionych latach słuchacze UTW wysłuchali wystąpień na temat świętego patrona leśników, a to minione było ich kontynuacją i znaczącym uzupełnieniem. W wykładzie zaprezentowano studentom wybrane zasoby Centrum Dokumentacji Kultu Św. Jana Gwalberta w Polsce, które działa przy fundacji FRIL.
Wykład dopełnił pokaz zdjęć ilustrujących omawianą tematykę i prezentujących bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe małopolskich lasów. Prezentowane w czasie zajęć fotografie w założeniu prowadzących miały być swoistym zaproszeniem do odwiedzania przez seniorów i nie tylko lasów w celach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych i zarazem zachętą do własnych poszukiwań twórczych, rozwijania pasji związanych z przyrodą i lasem. Taka właśnie idea przyświeca "Lasom dla życia" - autorskiemu przedsięwzięciu fundacji FRIL, które powstało przed pięciu laty i nieustannie cieszy się dużym powodzeniem.