czwartek, 21 lipca 2016

Wielkie świętowanie w Puszczy Niepołomickiej

10 lipca w Gawłówku, na terenie Puszczy Niepołomickiej odbyło się "Święto Lasu". To cykliczna impreza, którą organizuje Gminne Centrum Kultury i Promocji w Drwini we współpracy z Nadleśnictwem Niepołomice. W tym roku Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych miało zaszczyt patronować temu wydarzeniu.

W "Święcie Lasu" wzięli udział przedstawiciele Zarządu i Rady fundacji. Spotkanie miało charakter pikniku rodzinnego, podczas którego nie tylko promowano leśną rekreację, prowadzono edukację przyrodniczą i historyczną, ale również popularyzowano postać Św. Jana Gwalberta- dziś już nieco zapomnianego patrona leśników. Termin imprezy nie był przypadkowy. 12 lipca przypada wspomnienie Św. Gwalberta. Organizatorzy "Święta Lasu" przygotowali dla mieszkańców i gości wiele atrakcji- od edukacji  przyrodniczo-leśnej i historycznej, poprzez  zabawę, konkursy aż po smakowanie znakomitych potraw przygotowywanych m.in. przez myśliwych z kół łowieckich i pszczelarzy. Najmłodsi miłośnicy lasu wzięli udział w konkursie plastycznym, którego bohaterem był. Św. Jan Gwalbert widziany oczami dzieci. Leśnicy z Nadleśnictwa Niepołomice na stoisku edukacyjnym Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Niepołomicka" przeprowadzali konkursy i zawody przybliżające tematykę gospodarki leśnej. Poza tym silni mężczyźni walczyli o prym w przerzynaniu piłą kłody drzewa, rzucie kłodą na odległość, konkursie drwali, a panie w rywalizacji wbijania gwoździ na czas i biegu z wiązką chrustu.Podolski Regiment Odprzodowy Małopolska Chorągiew Husarska wspierana przez aktorów krakowskiego teatru "Adalex" zaprezentowali inscenizację z życia Św.  Jana Gwalberta- patrona leśników. 

Nasza fundacja patronowała imprezie w związku z prowadzoną przez nas od ponad dwóch lat akcją  "Lasów dla życia" pod hasłem "Poszukujemy śladów Św. Jana Gwalberta- zapomnianego patrona leśników". W ramach tej akcji, wspólnie z leśnikami, ale i wszystkimi zainteresowanymi tematyką miłośnikami lasu i przyrody wyznaczamy miejsca kultu  Świętego na mapie polskich lasów. Do akcji włączyli się leśnicy z Nadleśnictw z całej Polski, którzy na bieżąco informują nas o miejscach kultu Świętego na zarządzanym przez nich terenie. 
W ramach naszej akcji w ostatnim  czasie powołaliśmy zespół redakcyjny, który pracuje nad publikacją, w całości poświęconą Świętemu Gwalbertowi. Na naszej stronie internetowej i na profilu na Facebooku na bieżąco będziemy informować o wynikach prac zespołu, a wkrótce na stronie będziemy zamieszczać również krótkie teksty nt. patrona leśników, które pojawią się w naszej publikacji.
Poniżej prezentujemy galerią zdjęć ze "Święta Lasu" w Gawłówku ( fot. Bogusław Młynarczyk, Nadl. Niepołomice).