czwartek, 10 września 2015

Puszcza Niepołomicka z „Lasami dla życia 2015″

We wtorek 8 września, podczas kolejnego wyjazdu rekreacyjnego, udaliśmy się do Niepołomic. Puszcza Niepołomicka to miejsce dobrze znane i lubiane przez uczestników „Lasów dla życia”, idealne do wypoczynku i rekreacji.
Wycieczkę niepełnosprawni rozpoczęli od wizyty na Zamku Królewskim – królewskiej rezydencji określanej często „drugim Wawelem”. Podczas spaceru z przewodnikiem po wnętrzach zamkowych mieliśmy okazję zobaczyć m.in. dzieła sztuki polskiej XIX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, ale i Wystawę Trofeów Myśliwskich prezentującą zwierzęta niepołomickiej Puszczy. Ekspozycja ta wprowadziła uczestników wycieczki w leśne klimaty. Po opuszczeniu niepołomickiego zamku udaliśmy się na nowoczesny, leśny parking rekreacyjny. Dłuższy pobyt na polanie leśnej, w otoczeniu samej Puszczy przyjął formę pikniku. Atrakcją czekającą na niepełnosprawnych były zajęcia ruchowe prowadzone przez wolontariuszki z AWF. W trakcie ćwiczeń uczestnicy „Lasów dla życia” poznawali zalety gimnastyki na świeżym powietrzu, w otoczeniu lasu, tym razem nawet w bezpośrednim kontakcie z drzewem. Ćwiczenia rehabilitacyjne polegające na przytulaniu i obejmowaniu drzewa były dla niepełnosprawnych ciekawą formą rehabilitacji ale i zabawą, w której chętnie brali udział. Inną atrakcją były dłuższe niż zazwyczaj zajęcia edukacji przyrodniczo-leśnej przygotowane i prowadzone przez studentów Wydziału Leśnego UR. W Niepołomicach młodzi wolontariusze uczyli uczestników „Lasów dla życia” jak zdobywać wiedzę przyrodniczą o lesie i owocach poszczególnych drzew. Tym razem przyszli leśnicy przywieźli ze sobą dość nietypowe rekwizyty, w tym różne rodzaje gleb, które mogliśmy brać do ręki i w ten sposób poznawać ich właściwości.

Stałym punktem naszych wyjazdów są pogadanki, także te przygotowane przez seniorów z UTW. W Niepołomicach usłyszeliśmy od Pana Zbigniewa podania i legendy związane z Puszczą. Pobyt na leśnej polanie zakończyliśmy kącikiem literackim, podczas którego Pani Maria recytowała wiersze Pani Lidii Wąsik - jednej z mieszkanek DPS z ul. Łanowej. Wszystkie te zajęcia aktywizujące w połączeniu z dłuższym pobytem na świeżym powietrzu, w leśnym otoczeniu Puszczy Niepołomickiej okazały się być przyjemną formą relaksu i odprężenia.

Po posiłku w Zajeździe Królewskim wypoczęci uczestnicy „Lasów dla życia” udali się w podróż powrotną do Krakowa.