czwartek, 24 lipca 2014

Wyjazdem do Doliny Grzybowskiej zainaugurowaliśmy "Lasy dla życia"


Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych realizuje projekt pn. "Lasy dla życia" , którego celem jest integracja i aktywizacja osób niepełnosprawnych psychicznie. W celach  rehabilitacji wykorzystujemy terapeutyczne właściwości lasu. To dlatego kluczowym elementem projektu uczyniliśmy wyjazdy rekreacyjno- rehabilitacyjne do małopolskich lasów. Pierwszy z nich już za nami!
 23 lipca wraz grupą 40 osób niepełnosprawnych psychicznie - podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w  Krakowie: przy ul. Łanowej 41 oraz przy Nowaczyńskiego 1 wyruszyliśmy leśnym szlakiem malowniczej  Doliny Grzybowskiej. Spacer miał charakter rekreacyjny, a w jego trakcie uczestnicy pod okiem rehabilitantki wykonywali proste ćwiczenia gimnastyczne, wykorzystując przy tym wyjątkowe otoczenie lasu nie bez powodu zwanego najlepiej wyposażoną salą gimnastyczną bądź gabinetem spa. Podopieczni Domów Pomocy Społecznej mieli okazję doświadczyć właściwości leczniczych poszczególnych gatunków drzew, które- jak się okazuje- mają zbawienny wpływ na zdrowie, poprawiają samopoczucie i pobudzają organizm do regeneracji.
Leczenie drzewami zwane sylwoterapią, to dobrze znana od wieków naturalna metoda walki z dolegliwościami zdrowotnymi. Spacer po lesie wzmacnia układ odpornościowy, korzystnie wpływa na drogi oddechowe człowieka, oprócz tego pobudza organizm do odbudowy, działa uspokajająco... 


Nasi spacerowicze pod okiem instruktorów obejmowali rękami, pocierali dłońmi,  przytulali się do wybranego przez siebie drzewa.
Istnieje kilka sposobów korzystania z leczniczych właściwości drzew. Można je objąć rękoma, pocierać dłońmi, przytulić się do nich. W drzewoterapii dopuszcza się kontakt z drzewem lub krzewem poprzez ręce lub stopy. Można też oprzeć się o drzewo plecami czy przyłożyć do niego twarz.
Przed rozpoczęciem terapii należy poszukać odpowiedniego drzewa. Poszczególne gatunki drzew mają specjalne, przypisane sobie właściwości lecznicze. O tym, jakie gatunki drzew występują w Nadleśnictwie Krzeszowice, na terenie którego znajduje się Dolina Grzybowska uczestnikom wycieczki opowiedział leśnik, który przywitał grupę już na parkingu przed wejściem do lasu.


                                          
W czasie spaceru był czas na odpoczynek...

                                


... i na kosztowanie darów lasu: jagód, żurawiny...


Ważną rolę w trakcie wycieczki odegrali nasi wolontariusze. Ich pomoc uczestnikom wyjazdu, wspólne z nimi rozmowy, ćwiczenia, pomoc w przemieszczaniu się sprawiły, że wyjazd mógł przebiegać w miłej, domowej atmosferze. To w znacznej mierze dzięki nim nasi spacerowicze z uśmiechem na twarzy opowiadają o minionym wyjeździe, z niecierpliwością oczekując na kolejny. 
Także i tym razem przekonaliśmy, że pomoc naszych wolontariuszy jest nieoceniona.
Raz jeszcze wszystkim im dziękujemy!
Projekt "Lasy dla życia" przewiduje jeszcze 3 wyjazdy rekreacyjno-rehabilitacyjne do małopolskich lasów. Dodatkowo, 20 września na terenie Leśnictwa Sitowiec w Niepołomicach odbędzie się plenerowa impreza integracyjna dla uczestników projektu, ich bliskich, opiekunów oraz  wolontariuszy.
O poszczególnych działaniach projektowych będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej, a wkrótce także poprzez specjalny serwis internetowy poświęcony turystyce rekreacyjnej osób niepełnosprawnych.

Projekt - "Lasy dla życia" rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich  2014-2020