piątek, 24 maja 2013

Pokaz filmu "Koledzy. Portrety z pamięci" w Oświęcimiu

24 maja, w ramach Święta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu zorganizowaliśmy projekcję naszego filmu "Koledzy. Portrety z pamięci", będącego świadectwem byłych polskich więźniów z I transportu do KL Auschwitz. Na projekcji obecna była autorka filmu Gabriela Mruszczak oraz producent filmu Bogusław Sobczak, wiceprezes FRIL.
Podczas spotkania głos zabrał m.in. Rektor PWSZ w Oświęcimiu, prof. zw. dr hab. Witold Stankowski. Teren PWSZ w Oświęcimiu mieszczącej się w budynkach dawnego Monopolu Tytoniowego, jako miejsce do którego w dniu 14 czerwca 1940 roku Niemcy przywieźli grupę 728 polskich więźniów politycznych. Tam zaczęła się ich tragiczna historia. Tam też kręciliśmy część ujęć do naszego filmu.


Wprowadzenie do filmu oraz kilka słów na temat historii I transportu powiedział mgr Zbigniew Klima, pracownik  dydaktyczny PWSZ w Oświęcimiu, który również od wielu lat jest zaangażowany w dokumentowanie historii byłych, polskich więźniów KL Auschwitz.

Aula główna PWSZ zapełniła się niemal do ostatniego miejsca. Dla uczących się tutaj studentów historia I transportu stanowi istotny temat związany z miejscem, w którym na co dzień się znajdują.
  

 Nasz film powstał w ramach Programu Województwa Małopolskiego "Filmoteka Małopolska"
 

Dziękujemy władzom PWSZ, organizatorom Święta Uczelni oraz mgr Zbigniewowi Klimie za pomoc w organizacji projekcji oraz zaproszenie.

Pełna relacja ze Święta PWSZ w Oświęcimiu znajduje się tutaj.