poniedziałek, 6 maja 2013

Festyn integracyjny "O dziecięcy uśmiech" w Oświęcimiu

28 maja na obiektach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu odbędzie się festyn integracyjny dla ok. 200 dzieci z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.Festyn organizuje Instytut Wychowania Fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu pod kierunkiem  doktora Pawła Ochwata. Nasza Fundacja jest partnerem tego wydarzenia.


Majowa zabawa integracyjna "O dziecięcy uśmiech" odbędzie się w godz. 9.00-12.00. Program festynu został przygotowany i dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży, uczniów Specjalnej Szkoły Podstawowej i Specjalnego Gimnazjum zgodnie z misją działającego od ponad 50 lat ośrodka - "Najważniejszy jest człowiek. Zaopiekowany i zaspokojony w swoich wszystkich potrzebach edukacyjnych i wychowawczych."
Celem festynu jest zabawa i integracja środowiska młodych niepełnosprawnych ludzi i ich rodzin ze społecznością lokalną. Dla wszystkich uczestników - poprzez sport i zabawy ruchowe - będzie to czas wzajemnego poznawania się i zrozumienia.
 - Studenci Instytutu Wychowania Fizycznego w ramach przedmiotu "Adaptowana aktywność ruchowa osób niepełnosprawnych i osób starszych" przygotowują kilkanaście stacji sprawnościowych, na których uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum będą mogli zmierzyć się w próbach indywidualnych i zespołowych. Konkurencje są przygotowane i ściśle dostosowane do potrzeb i możliwości psychofizycznych dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności. Atrakcją wspólnych zabaw będą również próby artystyczne np.: malowanie twarzy - mówi Paweł Ochwat, adiunkt w Zakładzie Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego krakowskiej AWF oraz wykładowca uczelni w Oświęcimiu.