sobota, 10 października 2015

"Lasy dla życia" w jesiennej odsłonie - lasy krzeszowickie


8 października uczestnicy "Lasów dla życia" udali się do Nadleśnictwa Krzeszowice. W programie jesiennego wyjazdu znalazło się m.in. wspólne sadzenie "Drzewa Życia".
We czwartek 8 października mieliśmy okazję odkryć nowe, dotąd nieznane uczestnikom „Lasów dla życia” miejsce. Tym razem udaliśmy się na spacer przyrodniczy szlakiem leśnej trasy rowerowej przy leśniczówce Czerna, „Uroczysko Białka”. Ta nowa, otwarta ledwo klika dni przed przyjazdem niepełnosprawnych ścieżka, okazała się doskonałym miejscem do rekreacyjnej wędrówki w przyjemnym, leśnym otoczeniu.
Spacer rozpoczęliśmy od postoju na leśnym parkingu, gdzie miało miejsce ważne wydarzenie. W towarzystwie leśniczego Nadleśnictwa Krzeszowice uczestnicy „Lasów dla życia” wspólnie posadzili swoje „Drzewo Życia”, któremu uroczyście nadano imię Gwalbert. To nieprzypadkowa nazwa, ponieważ w ramach naszego projektu konsekwentnie przypominamy postać zapomnianego patrona leśników Św. Jana Gwalberta. Wcześniej niepełnosprawni przygotowali specjalny list- informację upamiętniającą wydarzenie, na którym swe podpisy złożyli wszyscy uczestnicy „Lasów dla życia”: niepełnosprawni, opiekunowie, seniorzy, studenci-wolontariusze, członkowie fundacji Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych oraz przybyły na spotkanie leśnik. Zamknięty szczelnie w butelce list został zakopany tuż przy „Drzewie Życia”. Uczestnicy projektu mają nadzieję, że posadzone drzewo będzie trwałą pamiątką z ich wyjazdów do lasu, radosnych spotkań, wspólnych zabaw, śpiewów i rozmów prowadzonych na leśnym szlaku. Na leśnym parkingu niepełnosprawni wzięli też udział w zajęciach ruchowych prowadzonych przez wolontariuszki- studentki rehabilitacji. Ćwiczenia okazały się być dobrym sposobem na rozgrzanie się w to chłodne, choć bardzo słoneczne przedpołudnie. Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku zachęcali niepełnosprawnych do zabawy integracyjnej we wspólnym kręgu, w której wzięli udział również młodzi wolontariusze.
Po tak przyjemnie spędzonym czasie udaliśmy się na spacer w  stronę leśniczówki w Czernej. Wędrowaliśmy trasą będącą częścią Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, w malowniczym kompleksie leśnym Puszczy Dulowskiej. Zmęczeni już nieco spacerem  na  świeżym powietrzu uczestnicy „Lasów dla życia” z dużą ciekawością ruszyli w stronę Paczółtowic – pobliskiej wioski położonej pomiędzy malowniczymi Dolinami: Racławki i Eliaszówki. To tam, pośród pól i lasów, mieści się drewniany kościół wpisany w szlak architektury drewnianej województwa małopolskiego - Sanktuarium Matki Bożej z cudownym Obrazem Matki Boskiej Paczółtowskiej. Obraz jest namalowany na desce z drewna lipowego i posiada bogatą symbolikę, w tym odnoszącą się do lasu i przyrody oraz wiele odniesień do Biblii, tradycji i liturgii. Dzieje kościoła i historię cudownego obrazu uczestnikom wyjazdu przybliżył proboszcz paczółtowskiej parafii. Temu szczególnemu obiektowi sakralnemu poświęcona była również pogadanka przygotowana i wygłoszona przez wolontariuszy – Państwa Marię i Zbigniewa Powązków z Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jana Pawła II. W malowniczo położonych pośród urokliwych lasów Paczółtowicach, nieopodal kościółka, wolontariuszka –studentka Wydziału Leśnego UR przeprowadziła krótkie warsztaty terenowe o tematyce leśnej. Po zajęciach uczestnicy „Lasów dla życia” udali się do pobliskich Krzeszowic, gdzie zjedli obiad. Stąd też wyruszyli w podróż powrotną do Krakowa.
Październikowy wyjazd był ostatnim wyjazdem rekreacyjno-rehabilitacyjnym w ramach tegorocznej edycji „Lasów dla życia”.