poniedziałek, 18 lutego 2013

Grupa ds. projektów historycznych

Grupa zajmuje się opracowywaniem założeń, pomysłów oraz poszukiwaniem źródeł finansowania na projekty dotyczące szeroko pojętych zagadnień związanych z historią Polski. Projekty te mają głównie nowoczesną formę multimedialną - krótkie filmy dokumentalne i portale tematyczne.

- W roku 2012-13 współrealizowaliśmy film dokumentalny"Koledzy. Portrety z pamięci" i prowadziliśmy jego promocję. Powstała m.in. strona internetowa filmu http://pierwsiwauschwitz.pl/. Informacja o produkcji pojawiła się w kilkudziesięciu mediach polskich i zagranicznych,

- W roku 2013 zajmowaliśmy się promocją Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych,  który jest obchodzony 14 czerwca, w rocznicę deportacji I Transportu Polskich Więźniów Politycznych do KL Auschwitz. Przeprowadziliśmy spotkania z młodzieżą w Krakowie, Tarnowie, Brzesku i Oświęcimiu, w których udział wzięło łącznie około 1000 uczniów i nauczycieli.

- W roku 2013 zrealizowaliśmy film dokumentalny "Róg Zbramira", który promuje lasy i tradycje związane z leśnictwem. Film powstał w ramach Programu Województwa Małopolskiego Nasz region. Nasza szansa".

- W roku 2014 we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa w Warszawie koordynowaliśmy organizację Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie Województwa Małopolskiego.

- W 2014 roku zrealizowaliśmy film dokumentalny "Radwanowice 1943" opowiadający historię niemieckiej pacyfikacji podkrakowskich Radwanowic. Patronat nad filmem objął Starosta Powiatu Krakowskiego - powstał w ramach Programu Województwa Małopolskiego Filmoteka Małopolska. W roku 2015 pokaże go TVP Kraków.